Fredrik Vestin vid Anticimex genomförde på torsdagen en getingsanering vid en villa i Hällbybrunn i Eskilstuna. Ett getingbo satt på en vedhög i trädgården. En boende i huset hade blivit getingstucken när han skulle hugga ved.
– Man ska ha respekt för getingar. Man vet inte hur man reagerar. Allergier och så vidare. Får man ett getingstick på fel ställe kan det gå väldigt illa, säger Fredrik Vestin.
Innan saneringen tog han på sig skyddskläder, bland annat en bihätta och dubbla handskar. Sedan dödade han boet med en insektssprej.
Är den miljövänlig?
– Ja, alla våra preparat är testade och godkända att använda.
Fredrik Vestin sprejade ner hela boet. Några timmar skulle alla getingar vara borta.
Det har åter blivit dags för en getingsommar, det vill säga en sommar då det finns fler getingar än vanligt.
– Förhållandena har varit gynnsamma under vårkanten. Många getingsamhällen har fått byggas upp i lugn och ro, säger Fredrik Vestin.
Getingsomrar inträffar i Sverige med jämna mellanrum, närmare bestämt vartannat år, enligt Anticimex statistik över getingsaneringar.
Årets kurva för antalet getingsaneringar i princip identisk med rekordåret 2014.
– Vi hade en enorm getingsommar 2014. Den har vi nu jämfört vecka för vecka med 2016 och kurvorna är nästan identiska. Skillnaden är att vi i år ligger någon vecka tidigare. Det är nu det verkligen tar fart, säger Håkan Kjellberg, skadedjursexpert på Anticimex.
Faktum är att juni i år gjorde Anticimex fler getingsaneringar än rekordåret 2014. Enligt Anticimex prognos kommer innevarande år dock inte att bli värre än 2014.
– Det blir en lite besvärligare period nu och några veckor framöver. Men eftersom årets kurva ligger någon vecka tidigare än 2014 bedömer vi att den också går ner tidigare. Det här är en prognos, men eftersom den bygger på färska data och getingen följer ungefär samma mönster varje getingsommar bedömer vi att prognosen är mycket säker, säger Håkan Kjellberg.
Getingsomrar kan vara besvärliga för bland annat hus- eller sommarstugeägare. Husägare kan enligt Anticimex själva göra en del för att minska risken att drabbas av getingar. Främst handlar det om att begränsa getingens föda och att ta bort boet om problemen blir alltför stora.
– Täck över mat och dryck när du äter utomhus. Undvik också att lämna matrester ute. Att ta bort ett bo görs bäst så tidigt som möjligt eftersom det växer hela sommaren, säger Håkan Kjellberg.
Getingsommaren innebär mycket jobb för Anticimex i Eskilstuna.
– VI har jättemycket att göra just nu. De senaste veckorna har det ringt in väldigt mycket just getingjobb, säger Fredrik Vestin.
Hur många är ni som jobbar med att sanera?
– Just nu är vi ungefär sex stycken på vårt kontor i Eskilstuna. Vanligtvis brukar vi vara två som kör de just de här jobben.
– Det är oftast väldigt vanligt när folk kommer ut till sina fritidshus som har stått tomma. Då märker man att det sitter mycket getingbon som de vill ha hjälp med.
Enligt Fredrik Vestin är det vanligt att de måste sanera flera getingbon på samma jobb. Det kan sitta flera getingbon på till exempel en vind.
– Det varierar kraftigt, men vi har varit på ställen där det har varit tio getingbon på samma jobb.
Den som drabbas av problem med getingbon i villan eller fritidshuset kan genom boendeförsäkringen få hjälp med saneringen.
– Om man måste sanera eller ta bort boet under sensommaren är det bäst att göra det en kväll när det är kyligare och då är också de flesta getingar inne i boet. Om getingar inte stör eller är till besvär, låt dem vara, tipsar Susanne Fagerberg, skadechef på Länsförsäkringar.
Håkan Kjellberg på Anticimex menar att man inte ska ta bort getingbon i onödan.
– Getingar är enorma nyttodjur. Hade vi inte haft dem så skulle massor av frukt blir uppäten och förstörd av andra insektslarver. Vi behöver getingarna.