Det säger chefredaktör Peo Wärring, och fortsätter:
— Sedan vill jag tacka alla våra trogna prenumeranter. Som ett litet symboliskt tack kommer de få en överraskning i samband med allhelgonahelgen. Vad det är berättar jag inte i dag, men det kommer givetvis både på webben och i papperstidningen.
Han är positivt överraskad av responsen som han, privatmarknadschef Elin Lindskog-Pettersson och EK-koncernens digitala utvecklingschef Jörgen Bröms mötte när de chattade med våra läsare.
— Vi fick så många positiva kommentarer, säger Peo Wärring.
Jörgen Bröms håller med.
— Det var roligt att chatta med läsarna, de hade intressanta och nyttiga synpunkter för oss, säger han.
Han var också nöjd med att lanseringen gick så smidigt.
— Det har gått jättebra, rent tekniskt.
Generellt var det många frågor kring det tekniska, som exempelvis hur man aktiverar sitt konto. Det kom också in en hel del frågor som ifrågasatte att man behöver vara prenumerant för att kunna ta del av materialet på webben.
— En del har frågat om det, men inte så många som jag hade förväntat mig. Oftast verkar det som att de som frågar inte har hunnit fundera igenom det. När man svarar att vi måste ha lön för vårt arbete förstår de tydligare hur det hänger ihop, säger Wärring.
— En del kommer ju fortsätta att vara gratis, men de tunga grejerna, de vi jobbar mycket med och lägger tid på väljer vi att ta betalt för, säger Jörgen Bröms.
Just gratismaterialet kom det också upp frågor kring. Tanken är att material som är allmännyttigt, exempelvis information om olyckor eller material som man ändå kan hitta i andra medier, ska fortsätta vara gratis. På chatten uppstod en diskussion kring vilka nyheter som anses allmännyttiga.
— Vi är, precis som läsarna, nybörjare på det här. Vi har mycket att lära oss och många saker att diskutera kring det här och då är det jättebra med synpunkter från läsarna, som vi fått i chatten till exempel, säger Jörgen Bröms.