Energiingenjörsprogrammet, civilingenjörsprogram i energiteknik och civilingenjörsprogram i industriell ekonomi inriktning mot energimarknader.
Det är MDH:s nya program höstterminen 2010. Högskolan konstaterar att framtidens energiförsörjning är en högst aktuell fråga, som kräver forskning och utbildade energiingenjörer.
- Det är spännande med en så stor satsning som högskolan gör inom detta område. Dessutom är vi unika inom flera områden, bland annat med vårt upplägg att integrera hållbar utveckling och miljöfrågor i alla relevanta tekniska kurser.
Det säger Erik Dahlquist, professor i energiteknik och forskningsledare vid MDH.
De tre nya utbildningarna är framtagna i samarbete med lärare, studenter och näringsliv, och kopplas till forskningen inom energiteknik och energieffektivisering.
Den nya satsningen för med sig investeringar i nya datorsalar och toppmoderna programvaror. Tanken är också att högskolan på sikt ska starta ett tvåårigt internationellt masterprogram inom hållbara energisystem.