Det är Energimyndigheten som tillsammans med bland annat Vetenskapsrådet fördelat 5 270 statliga forskningsmiljoner mellan universitet och högskolor inför kommande femårsperiod.
MDH sökte forskningsanslag tillsammans med Kungliga tekniska högskolan, KTH, och forskningskoncernen Swerea. Det gemensamma projektet XPRESS – initiative for excellence in production research, är en satsning på produktionsteknik. Under perioden 2010-2014 får projektet 95 miljoner kronor. 20 av dem går renodlat till MDH.
”Jättemycket pengar”
– Det här är fantastiskt roligt. Det handlar om jättemycket pengar för oss, det var inte många små och medelstora högskolor som fick något alls efter den internationella panelens hårda granskning. Vi har fått ett bevis för att det vi jobbar med är riktigt bra, säger Mats Jackson, professor och forskningsledare.
– Vi gör inte den här satsningen på produktionsteknik ensamma. Tillsammans med Eskilstuna Fabriksförening, Volvo, Scania, ABB och flera andra stora företag i regionen ska vi bygga upp forskning i världsklass.
Läs hela artikeln i onsdagens papperstidning