Sörmland köper näst mest vård utom länet

Med nya patientlagen har patienten själv rätt att välja primärvård och öppen specialistvård. Det kan bli dyrt för landstinget Sörmland som redan köper in mer än dubbelt så mycket vård som det säljer.

Vård

Vård

Foto: Fotograf saknas!

Sörmland2015-01-27 20:46

Landstinget Sörmland köper in näst mest öppenvård och slutenvård av alla landsting i Sverige, bara Halland köper mer. År 2013 köpte landstinget Sörmland hälso- och sjukvård för 573 miljoner kronor från andra landsting, men sålde vård till andra landsting för mindre än hälften, 217 miljoner kronor.

– En stor del av kostnaden, runt 350 miljoner, kommer från högspecialiserad vård som vi köper från främst Uppsala och Örebro, eftersom vi inte själva har något Universitetssjukhus. Den kostnaden kommer vi fortsätta att ha för att kunna erbjuda våra invånare bra kvalitet, säger Thomas af Bjur (FP) hälso- och sjukvårdslandstingsråd i landstinget Sörmland.

Den andra stora delen är vårdgarantin, som innebär att landstinget måste köpa in vård om det inte kan leva upp till åtagandet självt.

– Fokus har varit på att korta vårdköerna och ge invånarna bra vård, inte på vem som utför den, säger Thomas af Bjur.

Det fria vårdvalet som infördes 2012 och utökades vid årsskiftet, har också ökat utgifterna.

Finns det då en risk att kostnaden ökar med nya patientlagen? Åsa Himmelsköld, sektionschef på avdelningen för vård och omsorg på SKL, tror att det kommer att vara marginella ökningar.

– Visst öppnar nya patientlagen nya möjligheter, men att man haft en stor kostnad för utomlänsvård behöver inte betyda att den blir större nu, säger hon.

Thomas af Bjur menar att murarna runt Sörmland nedan är nedrivna och att landstinget varit tydliga med det, bland annat genom att inrätta Valfrihetskansliet, som ska hjälpa invånarna att få utomlänsvård.

– Kostnaden kommer säkert att öka en del men den försiktiga bedömningen jag gör är att vi inte kommer att se några remarkabla effekter eftersom vi redan gått i den riktningen, säger Thomas af Bjur.

Vad görs för att bromsa utvecklingen med ökade kostnader för utomlänsvård?

– Vi måste stärka tillgängligheten i primärvården, så folk väljer att stanna här. Vi kommer också att fortsätta arbeta på att korta vårdköerna. Platsbristen är förstås en del och där är arbetet med att öka bemanningen den stora nyckeln till att öppna de ofrivilligt stängda vårdplatserna. Vi ska också fokusera på det som vi är bra på till exempel hjärtsjukvård och diabetesvård. Där kan vi få ett flöde av patienter in i Sörmland i framtiden.

Men fokus är på att säkra vården för de egna medborgarna, inte att skaffa intäkter utifrån, enligt Thomas af Bjur.

– En del landsting har haft kalkyler där man hoppats få stora intäkter från andra landsting, men vi har inte lagt det i någon budget. Den stora fördelen med att få patienter från andra län är större patientvolym som ger personalen fler tillfällen att öva. Det ger en bättre vårdkvalitet för våra egna invånare.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om