Fem matproducenter i Strängnäs kommun välkomnade besökare vid årets upplaga av Aptitrundan i- går, den tredje sedan starten. Försöket började i Stallarholmen och Strängnäs 2011 men har nu vuxit och årets Aptitrunda involverade 23 lokala matproducenter i hela länet.
Fyra av fem matproducenter som deltar i Aptitrundan i år finns Stallarholmen med omnejd. Bara Hornuddens trädgård, Aspö, ligger på annat håll. Många tog sig därför tiden att besöka Klippinge gård med sin majsodling, Äleby gård med sitt viltkött, Printz bageri med sitt bröd och Millert och Dahlén med sitt kött.
– Jag tycker att det här är jättemysigt, säger Marie Bemeler från Mariefred som besökt Äleby gård för första gången i- går och köpte rostbiff av viltsvin efter att ha provat en tillagning av köttet.