Benulic är på sannolika skäl misstänkt för grovt skattebrott och grov trolöshet mot huvudman. Åtalstiden har nu förlängts till den 24 maj.
Skälet till att Benulic omhäktades är att han enligt åklagaren kan försvåra utredningen om han släpps på fri fot.
I tidigare intervjuer med Eskilstuna-Kuriren har Benulic hela tiden bedyrat sin oskuld. Enligt honom har pengarna försvunnit genom dåliga affärer på elbörsen Nordpol. Han har visserligen som vd varit ansvarig för bolaget men inte haft någon vetskap om hur svindlerierna har gått till.
- Han är bestört över det här eftersom han förnekar brott. Han tycker att han är felaktigt häktad. Annars mår han efter omständigheterna väl, säger advokat Olle Kullinger som representerade Benulic i rätten.