Hon ställer upp i svenska mästerskap för islänningar

Ella Ekman är en av de yngre ryttarna som ställer upp i SM för islandshästar, som avgörs den 8–12 juli. Inför tävlingarna berättar hon om nervositeten som brukar släppa när hon sitter upp.

Strängnäs2015-07-06 11:09

Det dammar från grusvägen när Seimur från Silverkedjan dundrar fram i tölt. Hovarna klapprar i fyrtakt och Ella Ekman ser glad ut i sadeln. Formen hos både häst och ryttare tycks vara fin inför de stundande SM-tävlingarna.

På tisdagskvällen ska Seimur duschas, utrustningen ska putsas och bilen ska packas med allt från ryktborstar och hö till ridkläder och viktiga papper. På onsdagen drar nämligen SM för islandshästar igång på Utnäs löt, i närheten av Strömsholm. Som 11-åring hör Ella Ekman till de yngsta tävlingsdeltagarna.

– Det är roligt att komma ut och göra sitt allra bästa. Och då har man något att träna inför, säger hon som svar på frågan varför tävlingsbanan lockar.

Ella Ekman har ridit sedan hon var tre år gammal, de två senaste åren har hon plockat hem rosett efter rosett till samlingen i sadelkammaren hemma på Waxängs gård, mellan Malmby och Stallarholmen. Den blågula färgkombinationen på flertalet av dem vittnar om hennes framgångar. Hon har en egen häst, nioåriga Eldfari från Skrävsta, men det är mamma Hanna Ekmans 16-åring som hon tävlar i SM.

– Seimur är så välriden, han håller inte på och drar i munnen eller så. Han är aldrig dum, en riktig läromästare, säger Ella Ekman.

Seimurs lugn smittar av sig på Ella Ekman. Hon berättar att hon brukar vara nervös inför tävlingar, och räknar inte med att kunna äta någon frukost på onsdagsmorgonen.

– Men så fort jag sitter i sadeln så känner jag att det kommer gå bra. Jag litar på Seimur och vet att han alltid gör sitt bästa, säger hon.

Ekipaget ställer upp i klasserna V5 och T5, som rids på onsdagen och torsdagen. På fredagen är det maskeradtölt, men Ella Ekman vill inte berätta vad hon och Seimur ska klä ut sig till.

– Det är hemligt. Men det är något bra, säger hon.

Förutom ridning har Ella Ekman handboll och teater som intressen, och hon tycker att det är väldigt roligt att gå i skolan. Just nu har hon sommarlov, men i augusti börjar hon årskurs fem på Stallarholmsskolan.

SM-finalerna avgörs på lördagen och söndagen. Ella Ekman tävlar i juniorklasser, det vill säga med ryttare som är upp till femton år gamla.

– Det är tuff konkurrens, säger Ella Ekman som inte går in för vinst – att göra så gott hon kan räcker och dessutom ska det vara roligt, lägger hon till.

Här kan du ta del av mer information om tävlingarna, startlistor och så småningom resultat: smislandshast.se

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om