Pengatvättare skickade bluffakturor

Ett byggföretag utanför Strängnäs har ägnat sig åt penningtvätt genom bluffakturor, enligt Skatteverket. Bolaget tvingas därför återbetala 220 000 kronor.

Strängnäs2013-08-01 07:05

Enligt revisorernas utredning har företaget hjälpt till att tvätta pengar genom att skicka osanna fakturor för byggjobb som aldrig utförts. På så sätt kan andra företagare få loss pengar och betala ut svarta löner, utan att det märks i den egna bokföringen.

Det är en vanlig metod att tvätta pengar på. Faktura- bolagets uppgift är att skapa fejkade utgifter, som kan dölja de svarta löneutbetalningarna.

Företagets företrädare uppger för Skatteverket att han blivit lurad av utomstående, som drogat honom med alkohol och genomfört transaktionerna utan företagarens vetskap.

Verkets revisorer betraktar honom som en målvakt, och konstaterar samtidigt att byggföretaget saknar ordentlig bokföring.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om