Rekarne Sparbank blir större

Eskilstuna Rekarne Sparbank köper två kontor av Swedbank i Strängnäs och Mariefred. Samtidigt byter banken namn till Sparbanken Rekarne.
– Det här är ett offensivt grepp. Vi tror att det finns tillväxtmöjligheter i Strängnäs och Mariefred, säger Anders Wahlström, styrelseordförande i Sparbanken Rekarne.

Strängnäs/Mariefred2009-03-24 15:18

Swedbank äger redan i dag Sparbanken Rekarne till hälften och samarbete har därför pågått under lång tid. Att den lokala banken nu förvärvar de båda kontoren i grannkommunen, med tillsammans 23 anställda, ser ledningen i Eskilstuna som ett sätt att förstärka den regionala förankringen och få fler kunder.

I dag har Sparbanken Rekarne hälften av marknadsandelarna i Eskilstuna. Swedbanks motsvarande siffra i Strängnäs kommun ligger på 30 procent.

– Målet är att nå upp till Eskilstunas nivå, säger Anders Wahlström.

Förnekar kundflykt

Att det skulle finnas ett samband mellan Swedbanks skamfilade rykte i massmedia och försäljningen förnekar Kjell Hedman, vice vd och chef för Svensk Bankrörelse i Swedbank.

– Det stämmer inte att det skett en kundflykt från oss. Swedbank har gått väldigt bra. Vi gjorde det bästa resultatet någonsin 2008. Men det finns förstås en oro över hur samhällsekonomin kommer att utvecklas framöver.

Men den oron delas av många banker, menar han.

– Diskussionerna mellan oss har pågått under lång tid så det finns ingen koppling, säger Anders Wahlström.

För kundernas del innebär förvärvet inte någon större förändring. I Strängnäs och Mariefred byts skyltarna ut, för övrigt kommer samma besättning att finnas på kontoren.

– För oss är det här en offensiv satsning, vi vill utveckla verksamheten, säger Mats Hammarbäck, vd i Sparbanken Rekarne.

Ser över öppettiderna

Han påpekar att förvärvet är ett sätt att använda resurserna på ett större område. I Eskilstuna finns kompetens som kan användas i Strängnäs och Mariefred.

– Vi ser också över öppethållandetiderna i Strängnäs och Mariefred, säger Mats Hammarbäck.

Läs hela artikeln i onsdagens pappestidning

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om