Nybörjaren Emma-Karin är Årets komet

Hon kom från ingenstans och blev i helgen utsedd till Årets komet. Travtränaren Emma-Karin Englund, 33, fick ta emot ett fint pris under Travgalan på Sundbyholm där årets bästa hyllades.

Trav2013-01-07 14:18

– Vi har en filosofi om att det går att träna hästar på samma sätt som människor, säger Emma-Karin.

Just den filosofin verkar framgångsrik.

Travstoet Mylady från Köping har gått bra under 2012 med sex segrar på 19 starter och inbringat 276- 000 kronor i prispengar. Hon är ett sex år gammalt sto som Emma-Karin och maken Mattias köpte 2011 per annons i samband med att de blev med hästgård. Emma-Karin, till vardags narkossköterska, hade vid den tiden aldrig jobbat med hästar.

– Jag fick plötsligt ta över mammas pensionerade travhäst – och kände så småningom att jag ville ha en egen också, säger tvåbarnsmamman.

Emma-Karin är före detta handbollstjej och har tidigare varit knuten till IFK Örebro och IFK Arboga. För fem år sedan avled hennes mamma och efterlämnade gården utanför Köping samt en häst: dubble V75-vinnaren Deliberate Boy. Denna pensionerade häst är numera Myladys kompis.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om