Svenskhoppen Tom Kristensson från Hörby med Eskilstuna MK:s Andreas Johansson vid noterna har tillbringat veckan på Gran Canaria för att förbereda sig och med sitt Ungerska Tagai Racing Team som driver två Citroen C3.
Den andra bilen i Teamet körs av Norrmannen Mads Östberg med Svenska Patrik Barth i högerstolen. Tyvärr gick det inte riktigt som man hoppats. Mads som tidigare vunnit tävlingen, då utanför EM, fick tekniska bekymmer och ramlade långt ner i listan. Tom och Andreas gick det också lite upp och ner för. Bra körning som alltid och alltid positiv inställning från Tom.
– Tyvärr har sekunderna hamnat på fel sida, många åker sjukt fort och differenserna är små. Vi hamnade i några regnmoln på första sträckan och tappade alldeles för mycket redan där, men annars har det rullat på utan större problem, Rapporterar Andreas från soliga Gran Canaria.
Omväxlande väder gjorde tävlingen extra svår och Tom och Andreas blev till sist 13:e ekipage i resultatlistan. Segrare blev fransmannen Yoann Bonato före Nyzeeländaren Haydon Paddon. Nästa gång är det helt annan körning som gäller, i Polen på grus där Tom och Andreas blev mästare i fjol.
I Götene kördes den första deltävlingen Götenerundan i Svenska rallycupen. Tävlingen mätte 3,5 mil specialsträckor och bjöd på fina fighter på Västgötska slätterna. SMK Nyköpings Christoffer Haglund med Lucas Karlsson till höger utmanade starkt i sin VW Polo men fick ge sig mot Haninge MK:s Kalle Gustavsson med Katrineholm MKs Magnus Nilsson vid noterna i sin nyinförskaffade Ford Fiesta Rally 2.
Kalle som är en lovande talang visade helt klart klass och sopade hem hela tävlingen. Eskilstunas Henrik Lundh lotsade Kolsvas Martin Jakobsson till en sjunde plats i deras Ford Fiesta. Per Henrik Andersson med Susanne Carlsson slutade fyra i Ekonomiklassen i sin VW Golf.
I Sala kördes Morgongåvasvängen som ingår i 7-klubbars. En kort tävling med två specialsträckor. Här blev far och son, Ralf och Sebastian Karlsson sexa i standardklassen i en Peugeot 206 GTI. Klubbkamraterna Peter Rydholm med Carina Holmgren i sin Audi 80 slutade trea i ekonomiklassen. Totalsnabbast här blev Robin Brandel från Rasbo i en BMW. Gnestas Mikael Holmgren och Mikael Rosvall vann fyrhjulsdrivna klassen i sin Mitsubishi.