VM i discodans och disco freestyle hölls i italienska Turin 9-13 oktober och Eskilstunabaserade dansstudion Let´s Move hade flera deltagare på plats. Tillställningen präglades av discomusik, glitter, fantasifulla dräkter och en blandning av många språk i sporthallen Palasport of Turin.
Let´s Moves duktige Mattias Disman (som under förra året säkrade två VM-silver, ett EM-guld och ett EM-brons) kom till semifinal och tog en åttondeplats i discosingel för seniorer. 2014 är hans första år som senior där konkurrensen också är tuffare än i juniorklassen.
Under söndagen var det gruppdisco där Mattias Disman och Vilma Andersson är två av sju dansare i Snap!’rz. Övriga medlemmar är Ida Johnsson, Astrid Lidar, Lovisa Andersson och Linnea Adolfsson. Dock var Linnéa skadad i ryggen, därför fick hon sitta i publiken och heja på i stället.
Det var discogruppens första VM och deras prestationer räckte till plats 15 av 36 startande grupper.
– Vi är jättenöjda, säger Vilma Andersson. Vi var ju en man kort eftersom Linnéa inte kunde vara med och konkurrensen var hård.
För Vilma Simonsson och Amanda Jensen var det premiär i discopar under VM i Turin och resultatmässigt hamnade de i den övre delen av startfältet.
– Det var fantastiskt roligt att få bra domaromdömen, gå vidare och få möjlighet att dansa flera gånger, säger tjejerna.
Över 3 000 dansare från 20 nationer deltog i mästerskapet.