Fick tvĂ„ kontrakt av United – nu klar för konkurrent

Hon har varit det givna valet mellan stolparna men efter att ha fĂ„tt tvĂ„ kontrakt (!) pĂ„ kort tid av United valde mĂ„lvakten Julia Langörgen att krita pĂ„ för konkurrenten KIF Örebro.
– Det kĂ€ndes sĂ€krare att gĂ„, sĂ€ger 23-Ă„ringen.

MĂ„lvakten Julia Langörgen lĂ€mnar United. Ny klubb blir i stĂ€llet konkurrenten i Elitettan, KIF Örebro.

MĂ„lvakten Julia Langörgen lĂ€mnar United. Ny klubb blir i stĂ€llet konkurrenten i Elitettan, KIF Örebro.

Foto: Krister Rubensson

Fotboll2024-12-29 07:58

Sedan Rickard Johansson tog över trĂ€naransvaret i United har han velat se tvĂ„ bra och jĂ€mna mĂ„lvakter i sin nya trupp. 

Julia Langörgen, som varit Uniteds förstaval i nÀstan tvÄ sÀsonger, har varit ett av alternativen. Men efter tvÄ sÀsonger i klubben vÀljer den U-landslagsmeriterade mÄlvakten nu att lÀmna i samband med att hennes avtal löper ut.

Ny klubbadress blir i stĂ€llet den kommande seriekonkurrenten KIF Örebro som tidigare i Ă„r Ă„kte ur Damallsvenskan.

– Vi gav Julia ett avtal och ville att hon skulle stanna. Men i det nya avtalet ville vi inte erbjuda samma höga nivĂ„ lönemĂ€ssigt som hon haft tidigare. Vi förstod dĂ„ att vi kunde tappa Julia men det var Ă€ndĂ„ en risk som vi var villiga att ta, sĂ€ger Uniteds trĂ€nare Rickard Johansson och fortsĂ€tter: 

– Vi kĂ€nde att om Julia ska ta nĂ€sta steg i sin utveckling sĂ„ behöver vi ha tvĂ„ bra mĂ„lvakter i truppen sĂ„ att de kan sporra varandra. Men ocksĂ„ om det skulle intrĂ€ffa nĂ„gon skada sĂ„ ville vi inte att det skulle vara sĂ„ stor skillnad mellan ettan och tvĂ„an pĂ„ mĂ„lvaktsposten. 

undefined
"Vi gav Julia ett avtal och ville att hon skulle stanna", sÀger Uniteds nye trÀnare Rickard Johansson.

NÀr tidningen nÄr Julia Langörgen förklarar hon att det var helhetsbilden som till slut avgjorde klubbvalet.

– Jag har utvecklats jĂ€ttemycket i United sĂ„ det fĂ„r jag tacka dem för. Och att vara kvar i klubben fanns sĂ„klart som ett alternativ men jag tyckte att det lĂ€t lite bĂ€ttre med allt i Örebro. Samtidigt kĂ€nde jag att det var rĂ€tt steg att ta för min utveckling.

Besviken pÄ hur United agerade i kontraktsfrÄgan?

– Ja, lite. För det har varit en del strul pĂ„ vĂ€gen. Först blev jag erbjuden ett kontrakt nĂ€r Mark Colvin (tidigare assisterande trĂ€nare) fortfarande var kvar i United och sedan blev det Ă€nnu mer Ă€ndring pĂ„ det nĂ€r Rickard (Johansson) kom in som trĂ€nare. Det har verkligen varit rörigt med kontraktsfrĂ„gan sĂ„ det kĂ€ndes sĂ€krare att gĂ„.

I Örebro Ă„terförenas Langörgen nu med sin tidigare trĂ€nare, frĂ„n tiden i Kvarnsveden, Fredrik Andersson.

– Man vet ju aldrig vad man fĂ„r med ny trĂ€nare. Men Fredrik (Andersson) kĂ€nner jag sedan tidigare och dĂ€r vet jag vad jag fĂ„r i varje fall. KĂ€nslan Ă€r att det blir lite tryggare nu för min egen del.

I sin nya klubb blir Julia Ă€ven klubbkamrat med Maja Alvin som nyligen lĂ€mnade United för KIF Örebro.

Mer United. Under lördagskvÀllen blev det klart att förra Unitedbacken Matilda Plan lÀmnar DjurgÄrden för spel i AIK.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!