Rogic är inne på sitt tredje år i AFC. Solnalaget är med sex omgångar kvar med i toppen av Superettan. Vid seger mot Degerfors under tisdagskvällen skiljer bara två poäng till Halmstad som har en av två direktplatser till Allsvenskan.
– Det var skönt att Halmstad tappade poäng i helgen men nu måste vi ta tre pinnar av Degerfors. Annars är det inte så mycket värt för oss, säger Rogic.
AFC var under söndagen i Eskilstuna och tränade på Tunavallen.
– Mattan är jättebra och vi var ju även och tränade där några dagar i somras så vi vet vad som väntar. Även om vi är mer vana vid Skytteholm så hoppas jag att publikstödet hjälper oss i stället.
AFC har allt som oftast bara några hundra åskådare på sina matcher.
När laget för en vecka sedan slog Sirius med 1–0 kom dock över tusen och tittade.
– Fast det var ändå som bortamatch för oss eftersom det var mest Uppsalabor på läktarna, säger Rogic.
Hur går dina tankar inför matchen?
– Jag ser fram mot att komma hem och spela. Jag är ju skolad i City och Tunavallen har jag spelat mycket på.
Har du kontakt med spelare i dagens City?
– Lite grann. Jag spelade exempelvis tillsammans med Emil Fritzell, Serkan Pektas, Markus Wahlström och Victor Sundberg som är kvar i laget.
Har du och andra spelare i AFC märkt av snacket för och emot en flytt till Eskilstuna?
– Absolut och sånt får man räkna med. Det finns alltid hatare som är emot saker och ting.
Vad är bra som du ser det med en flytt?
– Jag tror det är jättebra för ungdomarna som spelar fotboll i stan. Det är ju inte så att AFC ska ta över och City och IFK och andra ska försvinna. Om det blir ett samarbete så är det en satsning på ungdomen som gäller och spelare får något att sträva efter och se upp till, säger Rogic och fortsätter:
– I 25 år har det gjorts försök att få ordning på herrfotbollen i Eskilstuna utan att någonting hänt. Då är det nog inte fel att testa det här.