Hammarby ute ur Europa efter förlÀngningsdrama

Hammarby behövde vinna mot Twente i returmatchen av Conference League-kvalet. Men efter ett gastkramade förlĂ€ngningsdrama var det gĂ€sterna frĂ„n NederlĂ€nderna som drog det lĂ€ngsta strĂ„et efter att ha satt dit 1–1 (totalt 2–1) bara fem minuter frĂ„n strafflĂ€ggning.
–I dag Ă€r jag bara stolt, sade HammarbytrĂ€naren Marti Cifuentes efter matchen.

Hammarbys Joel Nilsson.

Hammarbys Joel Nilsson.

Foto: Mickan Palmqvist/TT

Fotboll2023-08-03 21:57

Redan innan domaren blÄst i visslan var stÀmningen laddad pÄ Tele2 arena efter förra veckans skandalscener i NederlÀnderna. NÀr Twentespelarna vÀrmde upp möttes man av kraftiga visselorkaner frÄn hemmapubliken, vilket fortsatte varje gÄng gÀsterna rörde bollen nÀr matchen vÀl hade dragit i gÄng.

"Det var obeskrivligt"

Spelet var intensivt och det var hemmalaget som inledde starkast. I den 38:e minuten hade Hammarby samlat ihop tillrĂ€ckligt med mĂ„lchanser och den talangfulle anfallaren Jusef Erabi satte dit 1–0. Det efter det att hans avslut tagit pĂ„ Twentes lagkapten Robin Pröpper och gĂ„tt i en bĂ„ge över gĂ€sternas mĂ„lvakt Lars Unnerstall och in i mĂ„l.

– Det var obeskrivligt. Jag har fĂ„tt göra mĂ„l i allsvenskan och svenska cupen men aldrig i Europa. Det Ă€r en sjuk kĂ€nsla att göra det framför alla vĂ„ra fans i en sĂ„ hĂ€r viktig match, sade mĂ„lskytten i halvtid till Aftonbladet.

GĂ€sterna avgjorde sent

I den andra halvleken var det hemmalaget som fortsatte skapa det mesta i chansvĂ€g men utan att fĂ„ hĂ„l pĂ„ gĂ€sterna – som dock hade det mesta av bollen. Efter full tid visade resultattavlan 1–0 till hemmalaget vilket innebar likalĂ€ge (totalt 1–1) och förlĂ€ngningsdramatik inför Hammarbys delĂ€gare Zlatan Ibrahimovic pĂ„ lĂ€ktarplats.

I förlĂ€ngningen avlöste mĂ„lchanserna varandra dĂ„ trötta försvarare hade svĂ„rt att ta rygg pĂ„ pigga inhoppare. BĂ€st möjlighet för hemmalaget hade "Bajens" inhoppare Viktor Dukanovic dĂ„ han bröt in frĂ„n kanten pĂ„ en kontring och skruvade bollen mot den bortre stolpen – men TwentemĂ„lvakten stod i vĂ€gen.

I stÀllet var det alltsÄ Twente som skulle fÄ fira. Med bara fem minuter kvar av förlÀngningen satte den offensive mittfÀltaren Sem Steijn dit bollen efter ett skott frÄn nÀra hÄll.

– Vi gjorde en fantastisk prestation. Vi var vĂ€ldigt nĂ€ra. NĂ€r man Ă€r sĂ„ nĂ€ra men inte lyckas Ă€r man sjĂ€lvklart besviken. Men med tiden kommer vi vĂ€rdera den hĂ€r insatsen högre. Vi spelade pĂ„ en hög nivĂ„ och skapade tillrĂ€ckligt med chanser för att vinna, sade HammarbytrĂ€naren Marti Cifuentes.

Han fortsatte:

– Jag tycker vi visade att det hĂ€r laget har en stor potential. Den hĂ€r typen av erfarenheter kan hjĂ€lpa oss vĂ€xa och ja, det gör ont. Men i dag Ă€r jag bara stolt över att vara trĂ€nare över de hĂ€r spelarna och den hĂ€r klubben.

1–1 (totalt 2–1 till Twente) innebĂ€r att Hammarbys EuropaĂ€ventyr Ă€r över för den hĂ€r gĂ„ngen.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!
LĂ€s mer om