Tidigare har Eskilstuna United meddelat att Elena Sadiku, Louise Quinn, Emma Jansson och Chloe Logarzo lämnar klubben till nästa säsong.
Nu står det klart att ytterligare två spelare försvinner. Det är Frida Svensson, som varit en del i klubben de senaste fyra säsongerna och Marija Banusic, som kom till laget inför säsongen 2016, som alltså inte kommer att spela i Eskilstunatröjan nästa år.
Enligt Eskilstuna United är det klubben som valt att inte förlänga med spelarna. Men Marija Banusics agent har en annan bild av händelsen.
– De har erbjudit några kontraktsförlängningar men förslagen har varit så dåliga att det inte ens varit värt att överväga. Vi har haft en feeling att det inte skulle bli något, säger Michael Kallbäck.
Viktor Eriksson, Uniteds tränare och sportchef säger att kontraktsförslagen som legat har varit bättre än i år.
– Det är väl klart att alla vill ha mer i lön, men vi måste ta ansvar för vår ekonomi också. Det här beslutet är taget på sportsliga grunder och inte ekonomiska.
Banusic värvades som en ersättare för Gaëlle Enganamouit inför säsongen 2016 men har inte lyckats ta över taktpinnen. Hon får nu alltså lämna klubben efter en säsong.
Båda parterna har under hösten försökt komma överens men i slutändan stod de får långt ifrån varandra för att en fortsättning i Eskilstuna skulle vara en möjlighet.
Att klubben går ut med att de själva inte väljer att förlänga kontraktet med Banusic tycker Kallbäck är konstigt.
– De känner nog att de behöver hävda sig. Det ser väl bättre ut för dem.
Någon ny klubbadress finns det ännu inte för Banusic. Men både svenska och internationella klubbar har visat intresse under den gångna säsongen.
– Vissa alternativ är mer intressanta än andra, jag är helt säker på att det kommer bli bra, säger Kallbäck.
Marija Banusic själv uppger att hon inte vill prata med journalister för tillfället.
I nuläget har klubben, enligt Viktor Eriksson, två till tre luckor att fylla. En av dessa hoppas han ska fyllas av isländskan Glódís Perla Viggósdóttir.
– Vi vill ha henne kvar och är nöjda med det hon presterat under året. Jag vet att hon har andra erbjudandet att fundera över. Det borde bli klart den här veckan eller nästa.
Utöver Viggósdóttir behövs en till anfallare alternativt yttermittfältare. Vilka dessa skulle kunna bli är Eriksson förtegen om.
Sedan behöver klubben även ta ställning till Elin Wahlström som varit borta på grund av en korsbandsskada och som ännu inte är tillbaka. Hennes kontrakt går ut i slutet på december men enligt henne själv är de överens om en förlängning även om något avtal inte är påskrivet.
– Jag hoppas att jag kan vara tillbaka till seriestarten, då har det gått nästan ett år. Men jag vill inte stressa och få något bakslag senare.