Uue och Unga flyttar hem: "Otroligt fina killar"

Egert Unga och Kermo Uue har gjort sitt i StrÀngnÀs IBK. Nu flyttar killarna hem till Estland. "De kommer dyka upp i framtiden", skriver klubben pÄ Instagram.

Kermo Uue och Egert Unga har gjort sitt i StrÀngnÀs IBK.

Kermo Uue och Egert Unga har gjort sitt i StrÀngnÀs IBK.

Foto: Lars Kilström

Innebandy2022-11-29 15:14

Unga och Uue lÀmnar allsvenska SIBK med omedelbar verkan.

– Beslutet Ă€r taget av spelarna sjĂ€lva och motiveringen Ă€r bristande speltid. Vi vill tacka Kermo och Egert för de hĂ€r tvĂ„ Ă„ren och önskar dem lycka till i livet och med sina innebandykarriĂ€rer, skriver klubben i ett uttalande pĂ„ Instagram och fortsĂ€tter:

– Det Ă€r tvĂ„ otroligt fina killar samt tvĂ„ duktiga spelare. Den hĂ€r gĂ„ngen blev skillnaden mellan estnisk innebandy och den fysiska innebandyn i Allsvenskan lite för stor. Dock Ă€r jag övertygad om att de kommer att dyka upp pĂ„ de svenska innebandyarenorna i framtiden för kunnandet och proffsigheten finns dĂ€r.

Under mĂ„ndagen blev killarna avtackade av sina lagkompisar. 

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!