För knappt två veckor sedan spelades sista omgången av Damallsvenskan.
Sedan dess har Eskilstuna United med Magnus Munken Karlsson i spetsen jobbat hårt inför 2019.
Ett av tränarens och sportchefens mål är att behålla så många som möjligt ur dagens trupp.
Vilket ser ut att lyckas.Munken
– Jag tror mycket på kontinuitet och nu har vi 13 spelare plus en som flyttas upp från F19-laget klara, berättar Munken.
United har dessutom redan ett nyförvärv landat. Men vem det är kan inte klubben gå ut med än.
– Det handlar dock om en landslagsspelare som kan hålla till både på mittfältet och som forward, säger Unitedtränaren lite hemlighetsfullt.
Totalt räknar Magnus Karlsson med att 20 namn ska finnas i A-truppen.
Bland dessa blir ett par tre stycken rena nyförvärv.
– Jag för samtal med flera intressanta tjejer, säger Munken.
Ur årets trupp finns även några frågetecken.
Det handlar om Mimmi Larsson, Loreta Kullashi och målvakten Britta Elsert Gynning.
– Men ingen av dem har heller sagt att de ska lämna oss. Vi har en fortsatt dialog så får vi se vad som händer. I exempelvis Mimmis fall handlar det en hel del om var hon tror att möjligheterna till att spela till sig en plats i VM-truppen nästa sommar är störst.
På ledarsidan händer det också en del i United.
Munken är klar för de närmaste tre åren. Kvar finns även F19-tränaren Kevin Andersson och målvaktstränaren Richard ”Rille” Jonasson. Sedan vill Magnus Karlsson utöka staben med ett par ledare till.
– Det är även spikat nu vilken roll Annica Svensson får (som vi berättat tidigare slutar Annica som spelare). Hon blir lagets sjukgymnast och ingår i ledarstaben. Annica blir med på träning och match runt A-laget men bidrar också till att säkra den fysiska statusen hos U19 och U17.
När det gäller träningar framöver kör United kollektivt fram till 16 november. Därefter blir det uppehåll i den gemensamma träningen fram till den 4 januari.
– Vi har även spikat första träningsmatchen. Det blir mot Linköping den 27 januari och den 9 eller 10 februari drar gruppspelet i Svenska cupen i gång. Någon gång i december får vi veta vilka vi får möta där, säger Magnus Karlsson.