SMK vill arrangera Novemberkåsan igen

Leran har knappt hunnit tvättas bort. Då hoppas SMK Södermanland få arrangera Novemberkåsan i Eskilstuna igen.

Motorsport2012-12-19 06:00

- Det skulle vara jäkligt kul, säger ordföranden Mikael Johansson. Dessutom kan det bli en SM-deltävling i stan nästa år.

Kåsan i Eskilstuna blev en stor succé.

Arrangemanget hyllades av förare, publik och ordningsmakten.

I över ett och ett halvt år jobbade klubben med tävlingen.

- Jag har lagt ned 1290 timmar av min fritid på Kåsan, har antecknat allt bara för att jag tycker det är kul med statistik. Till sist sa min andra hälft att "det är lika bra jag går med också, då kanske vi får träffas lite". Hela familjen har varit inblandad. Min pappa som är 83 år hjälpte också till på natten, säger SMK-ordföranden Mikael Johansson och hyllar alla sina medarbetare.

- Jag hade en fruktansvärt bra delegation runt mig som gjorde ett fruktansvärt bra jobb.

Och de inblandade har fått mersmak. Nu vill klubben arrangera Novemberkåsans 2015 då det är 100 år sedan den klassiska tävlingen kördes för första gången.

- Det skulle vara jäkligt kul att få den. Det snackade om att det var 20 000-25 000 i publiken den här gången. Det visar att det finns förutsättningar i Eskilstuna och Kåsan sätter Eskilstuna kommun på kartan, säger Mikael Johansson.

Orkar ni arrangera Kåsan igen?

– Jaha. Nu behöver vi inte uppfinna hjulet...allt material är redan färdigt. Men vi måste kolla med markägarna om vi får komma tillbaka, det tror jag i och för sig inte ska vara något problem.

Även om det inte är helt klart hur mycket så gick årets tävling med ett bra plus.

- Det gick över förväntan. Det är kanon och riktigt roligt, säger Micke.

Planer finns också att eventuellt arrangera en deltävling i nästa års enduro-SM. I nuläget finns två vakanser i mästerskapskalendern, första helgen i juni eller en helg i augusti. SMK diskuterar om det går att hitta en lösning.

SM-samordnaren Marcus Frändén hoppas SMK ansöker. Han gillade hur Kåsan genomfördes.

- Har de ett bra upplägg är det stora chanser att det blir tävling där, säger Frändén.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om