Arbetslösheten i Eskilstuna låg i maj på 13,1 procent, betydligt högre än de 7,3 procent som är genomsnittet i riket. Ändå finns en rad branscher och företag som formligen skriker efter folk att anställa. Det här kompetensglappet hoppas kommunen och arbetsförmedlingen kunna täppa till en aning genom ett rejält utökat antal platser på yrkesutbildningar till hösten, så kallat yrkesvux.
‒För att kunna matcha den efterfrågan som företagen har måste vi satsa på utbildning och just yrkesutbildningar leder ofta till jobb, säger Kristina Bengtsson, chef på arbetsförmedlingen i Eskilstuna och Strängnäs.
Upptrappningen av antalet utbildningsplatser startade redan i våras med 160 platser. Till hösten handlar det om 279 platser, utbildningar som anordnas tillsammans med externa samordnare.
‒I våras fyllde vi alla platser vilket är mycket glädjande. Under sommaren kommer vi att marknadsföra höstens utbud där vi har två nyheter. Det är dels en utbildning till slaktare/styckare som Gourmetakademien ordnar, dels en utbildning till tågtekniker som Kunskapscompaniet kommer att anordna, säger Eva Jansson, rektor på Komvux.
Övriga utbildningar som finns att söka är lastbilsförare, lagerarbetare, fastighetsskötare, CNC-operatörer, bussförare, vård- och omsorg, barn- och utbildning samt två lärlingsutbildningar – en inom bygg samt en inom butik- och handel.
Längden på utbildningarna varierar från 25 till 75 veckor. Ansökningstiden startar den 21 juni och pågår ända fram till den 9 augusti. Om söktrycket är större än antalet platser sker antagningen enligt en viss prioriteringsordning.
‒Det handlar om hur lång tid den sökande varit arbetslös men vi tittar också på vad den sökande har för utbildning sedan tidigare, säger Eva Jansson.
Från politiskt håll tror man mycket på den utökade satsningen.
‒Det är viktigt för kommunen att även satsa på yrkesutbildningar, vilket är en av flera åtgärder för att vi ska nå vårt mål att komma ner till tio procents arbetslöshet år 2020, säger Marie Svensson (S), ordförande i arbetsmarknads- och vuxenutbildningsnämnden.