Under söndagseftermiddagen gör AFC entré i Svenska cupens gruppspel. Laget ingår i grupp 2 där Värnamo, IFK Norrköping är med, plus söndagens motstånd – Jönköpingslaget och nykomlingen i division 1, Assyriska Turabdin.
– Vi vet faktiskt inte så mycket om motståndet. De vann division 2 förra året och mötte Motala i en den senaste träningsmatchen där de vann med 3–0. Vi kommer försöka ta in lite mer information om hur laget spelar men vi ska heller inte lägga för mycket fokus på dem. För det ska skilja en hel del mellan divisionerna och gör vi bara vårt ska det gå bra, säger AFC-tränaren Nemanja Miljanovic och betonar:
– Cupen är viktig för oss och vi ska försöka göra vårt yttersta för att gå vidare.
I AFC är mittfältaren Mamadou Kouyaté och anfallaren Samuel Nnamani tillbaka i matchtruppen. Den sistnämnde avstod spel mot Norrköping på grund av familjeskäl men ska ha tränat på bra under veckan. I övrigt saknar AFC-tränaren fortfarande Robert Åstedt efter sin skada och ett osäkert kort till cupmatchen är Felix Michel som varit förkyld under veckan.
När det gäller mysteriet med Ousmane Camaras pass verkar det inte ha löst sig. Det är dock inget som AFC-tränaren oroas över.
– Vi har kontakt med varandra och han har förklarat att det dröjer med det nya passet. Det har näst intill varit desperat från hans sida då han förklarat att han saknar oss och väntar på att få komma tillbaka och börja träna med oss. Så vi hoppas att han dyker upp inom kort.
För Camaras lagkamrater, Oke Akpoveta, Mamadouba Diaby och Michael Kargbo, så har klubben gett dem tillåtelse att söka sig vidare. Kargbo har enligt uppgifter nyligen även tränat med Umeå FC. Och tidigare under veckan blev det också klart att målvakten Hossin Lagoun lånas ut till FC Ararat i Armenien.
Matchen mellan Assyriska Turabdin och AFC spelas under söndagen i Elmiahallen, tidigare Tipshallen, i Jönköping med start klockan 15.00.