Michael Jolley hade med sig en tydlig plan till första matchuppdraget som tränare för AFC Eskilstuna.
Med hög press skulle AFC störa och hota serieledaren på bortaplan.
Och trots att Malmö, genom ett drömmål av inhoppande 18-åringen Mattias Svanberg, tog ledningen inför 14 482 åskådare gav AFC inte upp.
Omar Eddahri gjorde 1–1 och sedan slog Ferid Ali till med matchens mål när han borrade upp 2–1 till AFC i Johan Wilands vänsterkryss och bortalaget var i ledning i paus.
Då buades Malmö ut.
– Vi möter ett riktigt bra lag och står för en riktigt bra första halvlek, säger kapten Omar Eddahri efter matchen.
Men sedan kom hemmalaget ut i andra som ett helt nytt gäng och det hela vände med Yoshimar Yotuns frispark knapp tio minuter in i andra halvlek.
Oscar Lewicki nickade in trean och sedan orkade inte AFC mer.
– Andra halvleken är mycket sämre. Det är så jag summerar det, säger Omar Eddahri kortfattat.
Men är du nöjd med prestationen?
– Jag gillar inte att prata bra om prestationen när resultatet inte gick med oss. Men det såg säkert ut som ett fall framåt från läktarplats.
Hur har det varit att jobba med Michael Jolley de här veckorna?
– Det har varit bra. Det är energiskt och fräscht. Man märker att det är skillnad.
Skiljer det sig mycket jämfört med när ni hade Pelle?
– Ja, det skiljer mycket. Jättemycket. Allt ifrån träningsmetoder till taktiska upplägg. Det är 360 grader.
Michael Jolley själv var till skillnad från Eddahri pratglad om prestationen.
– Jag ville se en bra prestation av grabbarna. Att de skulle vara svettiga efter matchen. Jag tycker verkligen att spelarna levererade det, säger han och fortsätter:
– Vi skapade lita kaos med vår höga press, vi gjorde fina mål och det är jag nöjd med. Prestationen är bra, inte resultatet. Nu måste vi jobba på framåt och förhoppningsvis kommer poängen och medvinden framöver, säger Michael Jolley.
Assisterande tränaren Jesper Norberg var inne på samma spår – men tyckte samtidigt att AFC tappade det centralt.
– Vi gör det bra, men det blir jobbigt när vi får skador och måste göra byten på våra centrala spelare. Där hänger vi inte riktigt med.
Mauricio Albornoz tvingades utgå efter 19 minuter. Anel Rashkaj efter 62.
Vad var det för problem?
– Marre har problem med baksida lår. Och Anel känner av skadan i knät som han drog på sig under landslagsuppehållet.
AFC ligger fortfarande sist i allsvenskan på fyra poäng.
I nästa match väntar ett nykomlingsmöte mot Sirius på bortaplan 8 juli.