Uppehållet kom lägligt för Guif efter tuffa december månad med sju matcher på 24 dagar. I den sista matchen blev det hemmaförlust mot Redbergslid med 23–27 men Janne Ekman är ändå nöjd med den avslutande månaden där det blev tre vinster, en oavgjord och tre förluster.
– Vi gjorde många bra prestationer där vi i stort sett bara mötte topplagen. Vi hade kanske kunnat få med oss någon poäng till – å andra sidan fick vi med oss en extra poäng mot RIK borta (23–23).
Guif satte igång med träningen förra veckan och har fokuserat på att förverkliga lite nya idéer till omstarten.
– Det är några bitar som vi identifierat under hösten men med tanke på att det gick lite upp och ner så valde vi att vänta med de delarna. Utöver vårt grundspel har vi plussat på lite mer fart och tempo i anfallsspelet där vi i slutändan vill utnyttja våra styrkor ännu mer med våra snabba halvdistansspelare, säger Janne Ekman.
På lördag får han och kollegan Nicklas Älgekrans bevittna deras idéer under en match då Guif möter det svenska U19-landslaget i Västerås.
– De ligger på träningsläger där och frågade tidigare i höstas om vi kunde ställa upp. Våra spelare Eric (Johansson) och Kasper (Larsson) spelar normalt med laget men på lördag spelar de med oss, säger Ekman som även har Mathias Tholin och Adam Krantz tillbaka i truppen efter en tids skadefrånvaro.
– Däremot är Robin Andersson Dickfors borta ett tag till och Erik Persson ska operera sitt korsband så han är borta resten av säsongen.
Om elva dagar, den 31 januari, sätter Handbollsligan igång igen och då väntar tuffast tänkbara motstånd – bortamatch mot Kristianstad.
– Samtidigt är det är en rolig match att spela då de alltid har mycket folk på läktaren plus att alla är laddade och vill komma igång efter en månads uppehåll, säger Ekman.
I samma omgång kan Lugi, vid en vinst borta mot Malmö – samtidigt som Kristianstad vinner sin match, sätta Guif rejält under press som efter matchen kan ha hela åtta poäng upp till slutspelsplats.
– Det är sluttabellen som räknas och är intressant. Vi möter de lagen som är framför oss i tabellen hemma i Stiga Sports Arena så det är det positiva, säger Guiftränaren.