Pain of Salvation, Regina Lund och Miss Inga till Springpride

Skådespelaren och singer/songwritern Regina Lund och metalbandet Pain of Salvation är dragplåster i årets Springpride i Eskilstuna. 19 maj är det dags för festivalen som ska manifestera alla människors lika värde.

Tunga metalbandet Pain of Salvation från Eskilstuna gör en konsert under årets Springpride.

Tunga metalbandet Pain of Salvation från Eskilstuna gör en konsert under årets Springpride.

Foto:

Övrigt2018-01-02 05:00

Springpride 2018 är den tolfte i ordningen och bjuder på såväl glamour som allvar - kultur, nöje, politik och fest. I år har festivalen ett extra fokus på barn och unga. Bland annat kommer författaren Yvette Lissman att läsa högt ur sin nyutgivna barnbok "Novali hjärta Sara" i ABF-huset.

Redan på fredagen den 18 maj har Klosters kyrka ett omfattande Pride-program, med bland annat invigning av konstutställningen "Kyss" av Kent Wisti och Maria Küchen, regnbågsmässa och en konsert med Stockholms Gaykör, 50 shades of gay.

På lördagen flyttar Springpride till festivalområdet i centrum, som omfattar två scener och en utställarby på Fristadstorget. ABF-huset är festivalens Pridehouse.

På scenerna kommer föreläsningar och debatter att varvas med konserter, och efter det att prideparaden är avslutad blir det mer fokus på nöje, fest och glam, med uppträdanden av den mångsidiga artisten Regina Lund och Eskilstunas egna metalstjärnor i Pain of Salvation. Pridefesten, med ett framträdande av Miss Inga (som också kommer att vara DJ) och disko, äger rum på Vita huset i centrala Eskilstuna.

Festivalens huvudarrangör är RFSL med stöd av Destination Eskilstuna.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!