Eskilstunalaget väljer inte helt oväntat att köra riders replacement för Iversen.
– Det stämmer, vi kommer anmäla riders för vi värderar att det skulle ge den största möjligheten att vinna matchen, säger Jerker Eriksson.
Vad tappar ni i och med att Iversen inte kan vara med mot Vetlanda?
– Av tradition åker han bra i Vetlanda så det är ett avbräck. Men det är som det är och han var tvungen att ta det här breaket och fixa axeln. Så vi får bara göra det bästa av situationen.
Sedan har ni en Fredrik Lindgren i storform?
– Så är det men samtidigt är Lindgren inget jättefan av banan i Vetlanda och har väl inte gjort några strålande resultat där. Men vi får hoppas det blir annorlunda på tisdag och att vi kan leverera på alla positioner för det lär behövas, säger lagledaren Jerker Eriksson.
För Smederna är det Andzejs Lebedevs, Mikkel Michelsen, Krzysztof Buczkowski och Alexander Woentin (Vetlandaförare 2017) som har rätt att ta Iversens heat.