Foto:

Resultat från första omgången i Kuriren Cup

Golf
annons

I år spelas den 42:a upplagan av Kuriren Cup. Här nedan hittar du de inkomna resultaten så här långt.

Eskilstuna GK

Omgång 1: Björn Berglund/Peter Berglund-Karlsson/Jonsson 3/2.

Omgång 2: Björn Berglund/Peter Berglund - Pettersson/Andersson 3/2.

Flens GK

Omgång 1: Calle Lund/ Erik Perdjaks-Mats Eriksson/ Wiliam Svensson 3-2 Rasmus Kangosjärvi/ Pontus Cederqvist-Melker Stridh/ Jesper johansson-1-0 Monika Falk/Lars Falk- Jan Wolin/ Anders Wolin 1-0 Ulf Wagneryd/ Shrister Böninger-Lars-Erik Persson/ Patrik Persson 3-2 Lena Hagelberg/ Lennart hagelberg-Riita Nieminen/Sören Johansson 2-0.

Omgång 2, A-klass: Andersson/Larsson-Bengtsson/Sundqvist 4-2 Kytöle/Laine-Lund/Perdjaks 2-0 Lundström/Stark-Windahl/Windahl 3-4 Gustavsson/Pettersson-Kangosjärvi/Cederqvist 0-1 B-klass Andersson/Andersson-karlsson/Bock 3-2 karlsson/Andersson-Falk/Falk 1-0 Åström/Axelsson-Edlund/Edlund 1-0 Wangeryd/Böninger-Nieminen/Johansson 1-0.

Omgång 3: Sundqvist/Bengtsson-Kytelä/Laine 5-4 Winda/ Windal-Cederqvist/Kangosjärvi 4-3 Karlsson/Andersson-Andersson/Andersson 3-2 Åström/Axelsson-Wagneryd/Böninger 5-4.

Fogdö GK

Omgång 1: B Liljehag / J Runeborg - K Södergren / J Södergren => B Liljehag / J Runeborg, 20:e J Persson / D Jonker - M Myllis / F Skog => J Persson / D Jonker, WO.

Omgåmg 3: B Liljehag/J Runeborg - M Eriksson/M Holmqvist = 7-6 D Häggström/P-Å Persson - B Karlsson/D Erikstam = 2-1

Mälarbadens GK

Omgång 1, A-klassen: S.Lindblom/B. Karlsson - M & L Merving 2-1 P Mård/a Ekström - J Larsson/Y Stolth hål 21 M & V Leander - H Rönnholm/ Å Lindahl 2-0 D Roos/K Leander - J & P Råneby 3-5 H Bokvist/C Lorentzon - B Flodin/ J Rohlin 1-0 A & M Leander - M Anderson/ L Lund 0-1

Omgång 2, B-Klass C Öhnn/L Bergström - L Lundberg/Å Lundberg 4-2 T Carlsson/ L Gräsberg - H-O Karlsson/S-O Edberg 3-1 B Wall/B Olsson - S Lindström/P Lindström 2-1 C Ericsson/D Ericsson - J Larsson/E Gräsberg 2-0.

Omgång 3, A-klassen: J Larsson/Y Stolt - M Leander/V Leander 1-3 H Bokvist/ C Lorentzon - M Andersson/ L Lund 5-4…

B-klassen C. Öhn/L. Bergström - T Carlsson/ L Gräsberg 4-3 P & S Lindström - J Larsson/ E Gräsberg 3-2

Stallarholmens GK

Omgång 3: Lars och Gun-Christin Elgén - Benny och Anne-Marie Johander 3-2

Strands GK

Omgång 1: Lidevad/Lidevad-Larsson/Larsson, vinst Lidevad/Lidevad Gustavsson/Stolpe-Öberg/Lindblom, vinst Gustavsson/Stolpe Serrander/Sydorw-Leiding/Lindell, vinst Serrander/Sydorw Larsson/Pernblad-Larsson/Andersson, vinst Larsson/Andersson Andersson/Karlsson-Carlsson Palmgren, vinst Andersson/Karlsson Olsson/Olsson-Jakobsen/Leisman, vinst Jakobsen/Leisman Isaksson/Chunckun-Sundqvist/Blomqvist, vinst Sundqvist/Blomqvist Gullstrand/Lundberg-Andersson/Ekström, vinst Gullstrand/Lundberg Holmgren/Jelec-Söderberg/Potter, vinst Söderberg/Potter Andersson/Pettersson-Jakobsen/Lundevall, vinst Jakobsen/Lundevall Gillesson/Gillesson-Pettersson/Bolund, vinst Gillesson/Gillesson Tillman/Persson-Bergman/Malmström, vinst Bergman/Malmström.

Omgång 2: Lidevad/Lidevad-Gustavsson/Stolpe, vinst Gustavsson/Stolpe Serrander/Sydorw-Larsson/Andersson, vinst Larsson/Andersson Andersson/Karlsson-Jakobsen/Leisman, vinst Jakobsen/Leisman Blomqvist/Sundqvist-Gullstrand/Lundberg, vinst Blomqvist/Sundqvist Söderberg/Potter-Jakobsen/Lundevall, vinst Jakobsen/Lundevall Gillesson/Gillesson-Bergman/Malmström, vinst Bergman/Malmström.

Omgång 3: Gustavsson/Stolpe-Larsson/Andersson, vinst Gustavsson/Stolpe Jakobsen/Leisman-Blomqvist/Sundqvist, vinst Blomqvist/Sundqvist Jakobsen/Lundevall-Bergman/Malmström, vinst Jakobsen/Lundevall.

Strängnäs GK

Omgång 1: Eriksson/Andersson - Calessson Lindgren/ Sigurbjörnsson 5/4 Vidare Eriksson / Andersson Holm/ Sonnerud Ahlhammar - Yngström / Eriksson 2-0 Vidare Yngström / Eriksson Larsson/Söderholm - Lindblad /Killgren 3-1 Vidare Larsson /Söderlund Phil/Eksell - Karlsson /pettersson VO Vidare Phil /Eksell Åman / Strömberg- Asplund Delving Vidare Åman /strömberg Anderlund /Näslulnd- Åsberg/ Hillström Vidare Åsberg / Hillström Leonardsson/Eriksson- Nordström/ Andersson Vidare Leonardsson / Eriksson Knutsson/Thunebro- Skogsmo/ Åkerman 2/1 Vidare Skogsmo / Åkerman Zetterlund/Rosendahl -Looström /Bertilsköld 4/3 Vidare Zetterllund/Rosendahl Torsell A / Leonardsson S -Angeerlöf/Gustaphsson 2/1 Vidare Angerlöf/ Gustaphsson B-klass Viitala/Viitala - Gustafsson/Johansson Vidare Viitala/ Viitala Löfgren/ Lindgren - Eriksson /Axelsson Fels Vidare Löfgre/ Lindgren Eriksson / Johansson- Eriksson/ Yudes Ard Vidare Johansson / Eriksson Leetmaa/ Leetmaa - Hedengren / Nordebrink 2/1 Vidare Leetmaa/ Leetmaa Nord/ johansson- Walla / Elg Tomner 1/0 Vidare Nord Johansson Andersson/ Andersson- Sjö / Persson 1/0 Vidare Andersson/ Andersson Östberg/Gadde- Edin/ Edlund 6/4 vidare Östberg/ Gadde Jonsvreten/Dunkhols - Lantx/ Nyström 1/0 Vidare Jonsvreten/ Dunkhols Hertell/ Berg - Tranberg/ Karlsson 1/0 vidare Berg/ Hertell

Sundbyvik Golf

Omgång 1: Lars Sidestam/Magnus Sjödin Hans Löfving/Peter Ekelund.

Torshälla GK

Omgång 2: Mikael Eliasson/Tony Landin-Leif Nilsson/Ann-Charlotte Arnell 3/2 Tommy Jakobsson/David Karlsson-John Andersson/Crister Hemming 3/2 Mikael Ohlsson/Daniel Johansson-Bert-Ove Eriksson/Camilla Eriksson 2/1 Fredrik Gemmel/Göran Gemmel-Dennis Norlin/Karl-Erik Hallberg 19de Jonas Högberg/Peter Metz-Mika Nesterinen/Vili Räsänen 3/2 Ulf Karlsson/Hampus Karlsson-Magnus Leppänen/Mattis Leppänen 3/1 Marko Jokinen/Andreas Blom-Christer Adamsson/Andreas Örmo 1/0 Markku Reiman/Hannele Reiman-Mattias Blank/Johan R Carlsson 4/2 Tomas Larsson/Jimmy Larsson-Marcus Mathiasen/Max Eurenius 2/1 Kjell-Ove Ericsson/Bo Andersson-Roger Hellfors/oskar Thomasson 5/3 Leif Örnrå/Kent Eriksson-Thomas Wedlund/ Stefan Wedlund 5/3 Anders Kling/Mikael Kling-Sandra Jederud/Hans Rydell 6/4.

Tomas Sandell/Peter Åberg-Ingvar Ånstad/ Conny Eriksson 1/0 Mona-Lisa Halt/Göran Halt-Hans Helander/Kristina Hassbring 2/0 Torsten Ek/Marcus Åbom-Fredrik Skantz/Jimmi Andersson 3/1 Kjell Karlsson/Ylva Karlsson-Robin Björkman/Viktor Alf 1/0 Ann-Britt Nilsson/Bengt Nilsson-Joakim Johansson/Stefan Clevensjö 19de Paloma Andia de la Torre/Helena Luusua-Bengt Broberg/Torbjörn Karlsson 19de Minyoung Lee/Sichun Lee-Lars Svärd/Kajsa Svärd 3/2 Ulf Wallberg/Lilian Wallberg-Tommy Onodi/Karl Kratz 4/3 Rune Karlsson/Margareta Karlsson-Birgitta Andersson/Ulf Anderwsson 3/2.

Artikeln uppdateras så fort det inkommer nya resultat.

Läs mer om dessa ämnen

GolfKuriren Cup
annons

Mest delat denna vecka