Smederna om Drabiks bojkott: "Inget som vi står bakom"

Maksym Drabik har meddelat att han "aldrig kommer ställa upp på någon intervju". Nu kommer Smederna lyfta frågan på ett styrelsemöte. "Det är inget som vi står bakom", säger sportchefen Pierre Lund.

Smedernas nyförvärv Maksym Drabik ställer inte upp på några intervjuer, meddelade han efter debuten hemma mot Västervik.

Smedernas nyförvärv Maksym Drabik ställer inte upp på några intervjuer, meddelade han efter debuten hemma mot Västervik.

Foto: Arkivbild/Erik Kruse (Montage)

Speedway2023-05-11 12:50

I tisdags gjorde Maksym Drabik sin debut i Smederna med att köra in elva poäng, poängbäst av samtliga hemmaförare, i 42–48-förlusten mot Västervik.

Efteråt gav dock 25-åringen beskedet att han planerar en mediabojkott under resten av säsongen. Eller ja, resten av karriären.

– Jag gillar inte intervjuer, svarade Drabik till tidningens reporter.

Gäller det bara i dag eller hela säsongen?

– Jag kommer aldrig ställa upp på någon intervju.

Bojkotten handlar inte om Eskilstuna-Kuriren i sig. Polacken gjorde heller inga intervjuer med Värnamo Nyheter under det senaste året i Lejonen och har, enligt Lejonens lagledare Anders Fröjd, "blivit en ensamvarg" efter att han 2021 stängdes av i ett år för ett dopningsbrott, sedan han injicerat för höga doser vitaminer.

Smedernas sportchef Pierre Lund blev dock förvånad över Drabiks uttalanden samt mediabojkott och berättar att det är något klubben kommer att ta upp med den polske stjärnan framöver.

– Det är inget som vi står bakom. Vi tycker inte att det är schysst, media är jätteviktigt för oss att det fungerar och vi vill att det ska finnas en bra dialog. Så vi kommer att lyfta det här nu på ett styrelsemöte, om det är så att vi måste skriva in sådana här saker i ett kontrakt framöver. För att prata med media var något vi tog som självklart innan, säger sportchefen Pierre Lund.

Vet ni det specifika skälet till att Drabik inte pratar med media?

– Nej, jag har ingen aning. Jag vet inte om det har att göra med hans tidigare dopningsbrott att göra och att det hände något i samband med det i Polen eller liknande. Men att han inte ska prata med någon av er är ingenting som vi står bakom. Så får det inte vara, samtidigt som det är svårt. Jag vet inte om vi kan tvinga honom att prata med media heller, det är ju något som måste stå i kontrakten framöver i så fall.

Drabik ville inte svara på några av tidningens frågor efter mötet med Västervik, inte ens frågor om själva matchen som inte hade något med hans historia att göra.

– Det kan ha varit bara det tillfället, det vet jag inte. Det får vi reda ut med honom, för det är inte okej. Det är jätteviktigt för oss att dialogen med media fungerar och vi vill att alla ska prata. Sen förstår jag att det kan vara hetsigt eller tufft om man haft en jättedålig match, men det ska inte finnas någon generell inställning att inte prata med media. Jag kommer att lyfta det här, säger Pierre Lund.

Finns det ett värde för era fans att få veta vad Drabik tycker och tänker?

– Ja, och det ingår lite i jobbet att synas och höras, det gäller även våra lagledare och alla andra förare att finnas till för media. Vi har ju även en egen mediaavdelning som jobbar med förarna, så det här måste fungera. Så det är klart att jag blev förvånad när han inte pratar.

Smederna möter Indianerna borta på tisdag.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!