Jepsen Jensen sista biten i smedpusslet – nya dealen

Smedernas trupp Àr spikad. Michael Jepsen Jensen, som vÀxt ut till en klubbikon, tar sista platsen. Men han gör det pÄ nya villkor. "I praktiken har vi varit överens hela tiden", sÀger Michael.

Michael Jepsen Jensen och Jerker Eriksson har kamperat ihop i Smederna sedan 2017.

Michael Jepsen Jensen och Jerker Eriksson har kamperat ihop i Smederna sedan 2017.

Foto: Joakim Serrander

Speedway2024-02-28 12:53

Jepsen Jensen vĂ€rvades, precis som lagledaren Jerker Eriksson, inför sĂ€songen 2017 och har varit med pĂ„ Smedernas osannolika guldresa som startade med tre raka titlar. 

Den senaste sĂ€songen blev inte som nĂ„gon smed önskat sig. Tunga skador, dĂ„liga insatser pĂ„ ovalen och en ekonomisk krasch gjorde att laget missade slutspel, löner slĂ€pade efter och att budgeten nu sĂ€nkts med 30 procent. 

Ett till stora delar nytt lag har byggts och den sista platsen tas, inte helt överraskande, av 32-Ă„rige dansken Michael Jepsen Jensen. 

– Jag stannar för att jag varit en stor del av laget och vill fortsĂ€tta att vara det. Jag har inte tvivlat, om jag skulle köra i Sverige skulle det vara i Eskilstuna om inte nĂ„got speciellt hade hĂ€nt. Anledningen till att det tagit tid Ă€r att jag inte vill köra alla matcher, Ă„tminstone Ă€r det min plan för tillfĂ€llet. Det Ă€r eftersom jag Ă€ndrat mycket frĂ„n min sida och mĂ„ste prioritera vissa saker. Men i praktiken har vi varit överens hela tiden.

Michael har lovat att han ska Äka de tolv heat som krÀvs för att vara tillgÀnglig för ett eventuellt slutspel.

– Det kan ocksĂ„ bli sĂ„ att jag startar sĂ€songen och kĂ€nner att jag behöver köra mer. Om kroppen och allt annat kĂ€nns bra kan det bli sĂ„ att jag Ă€r med oftare. Men i Ă„r Ă€r det viktigt för mig att sĂ€ga att jag garanterar ett minimum. Om jag exempelvis har fem sex dagar i veckan som jag sover som skrĂ€p i en bil Ă€r det inte möjligt, Ă„tminstone inte för mig, att vara i bra form. Det Ă€r en av anledningarna till att jag inte kan lova mer.

– Eftersom jag inte kan vara dĂ€r varje gĂ„ng kan jag inte vara en kapten eller den ledare som jag varit vilket ocksĂ„ betyder att jag förhoppningsvis kan komma till den hĂ€r matcherna och fokusera lite mer pĂ„ mina egna poĂ€ng och saker. Ibland krĂ€vs det ett steg tillbaka för att ta tvĂ„ steg framĂ„t.

Jerker Eriksson Àr nöjd med signaturen frÄn Jepsen Jensen.

– Vi har pratat till och frĂ„n sedan sĂ€songen tog slut och han var vĂ€l inte helt sĂ€kert pĂ„ om han skulle köra i Sverige eller inte. Han har gjort om lite i teamet, har ny mekaniker och ska testa lite nya grejer. Det hĂ€r upplĂ€gget passar bĂ„de honom och klubben. Han Ă€r smed och bryr sig om Smederna, han vill hjĂ€lpa laget men inte knyta upp sig pĂ„ alla matcher, sĂ€ger Jerker och fortsĂ€tter:

– Sen fĂ„r vi se ... jag vet ju vad han kan. Han Ă€r ju alltid en tillgĂ„ng i laget. NĂ€r vi kan komma överens om det hĂ€r Ă€r det för bra för att inte göra. Han vill göra skillnad i Smederna, det vet jag. Han kommer inte bara hit och kör. Och det kan bli rĂ€tt bra att bara komma in och bidra med poĂ€ng, det andra fĂ„r du pĂ„ köpet av honom. Vi har förtroende för varandra och en bra relation helt klart. DĂ„ behöver vi inte sĂ€tta upp strikta linjer för vad som ska gĂ€lla.

Jepsen Jensen, som gÄr mot sin Ättonde sÀsong (pandemiÄret dÄ laget inte kom till start i ligan inrÀknat) i Smederna hoppas förstÄs pÄ ett roligt Är med slutspel som ett delmÄl.

– Jag hoppas pĂ„ mycket stöd och jag tror att laget kommer göra ett hĂ„rt jobb. Förra Ă„ret gick det inte som alla hade planerat, nu ska vi vĂ€nda det hĂ€r. PĂ„ papperet har vi kanske inte den starkaste uppstĂ€llningen men första sĂ€songen jag var hĂ€r hade vi inte heller det men vi lyckades Ă€ndĂ„ vinna. SĂ„ det Ă€r viktigt att bygga upp de hĂ€r sakerna igen vilket sĂ„klart ligger mycket pĂ„ Jerkers axlar, sĂ€ger Michael.

– De senaste sĂ€songerna har vi tvĂ„ hjĂ€lpt varandra mycket och sjĂ€lvklart Ă€r jag tillgĂ€nglig pĂ„ telefon Ă€ven om jag inte Ă€r pĂ„ plats.

Vad betyder Smederna för dig?

– Mycket. Jag har alltid kĂ€nt mig vĂ€lkommen och jag har varit glad över att vara i och runt Eskilstuna, vi har ocksĂ„ spenderat en del extratid dĂ€r de senaste sĂ€songerna. Det hade varit lĂ€ttare om det varit bĂ€ttre betalt och att jag kunde valt det hĂ€r i stĂ€llet för nĂ„got annat men nu Ă€r det inte sĂ„. 

Jerker Eriksson Àr nöjd med sin nya trupp.

– Vi fĂ„r en riktigt bra mix. Tungate och Jepsen Ă€r tvĂ„ rutinerade killar. Vi fĂ„r in Kim (Nilsson) som lite ledare, "Zengi" Ă€r en krigare och Drabik en viktig poĂ€ngplockare. Tarasenko har jag ganska stora förhoppningar pĂ„, Wojdylo likasĂ„ och de övriga svenskarna ocksĂ„. Det Ă€r intressant, sĂ€ger Jerker och tystnar innan han sedan avslutar:

– Jag kĂ€nner mig faktiskt inspirerad av det hĂ€r laget. Det Ă€r inget stjĂ€rnspĂ€ckat lag men feelingen sĂ€ger att det kan bli bra. Jag ska inte sticka ut nĂ€san men det kĂ€nns som det Ă€r lite 2017-prĂ€gel pĂ„ laget. 

Smederna 2024

Förare: Kim Nilsson (ny – snitt 2,000), Maksym Drabik (1,961), Vadim Tarasenko (ny – 1,691), Grzegorz Zengota (ny – 1,571), Rohan Tungate (ny – 1,250), Patryk Wojdylo (1,250), Michael Jepsen Jensen (1,250), Philip Hellström BĂ€ngs (1,098), Joel Andersson (0,500), Anton Jansson (uppflyttad frĂ„n egna leden, 0,500).

Lagledare: Jerker Eriksson, Stefan Jarl och Felix Andersson.

Sportchef: Pierre Lund.

Ordförande: Tobias SpÄngberg.

Övriga i styrelsen: Kerstin AlmerĂ©n, Peter Carlsson, Linda Ehrlund och Pierre Lund. Suppleanter Ă€r Kjell Andersson och Mikael Bertilsson.  

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!