Jordgubbsförsäljare bestulen
En kvinna som sålde jordgubbar utanför Ica Bengtsson på Trädgårdsgatan i Strängnäs förra veckan har polisanmält en stöld.Det är inte de söta bären som väckt stöldbegär, utan försäljarens mobiltelefon. Hon la ifrån sig den när hon skulle fylla på bordet med fler jordgubbsförpackningar, och i ett oövervakat ögonblick var tjuven framme.
Stölden inträffade måndagen den 17 juni mellan klockan 10.50 och 11. Telefonen är en Samsung Galaxy S7.
Verktyg stulna från arbetsplats
Nybyggnadsprojektet Sjöparken pågår vid Regementsgatan. En sörmländsk VVS-firma som varit delaktig i bygget har rapporterat stöld av flera verktyg som förvarades i containrar på arbetsplatsen. Slagborr, tigersåg, bilningsmaskin och vinkelslip finns med på listan över förlorat gods, enligt polisanmälan. Hur mycket utrustningen är värd framgår inte.
Försäljning av lägenheter i bostadsrättsföreningen pågår, för inflyttning om ett år.
Mer information om skadegörelse på Åkerskolan
Tidningen skrev på måndagen om skadegörelse genom brand på Åkerskolan. Ungdomar sågs under söndagen tända eld på isoleringsmaterial i en container på skolgården..
På måndagen kompletterades anmälan med uppgifter om att nio glasrutor – sex stycken på hus E, två på hus B samt glasrutan i entrédörren – har krossats. Det har också eldats på en trappavsats vid entrén. Det innebär att det har eldats cirka fem meter från byggnadens vägg, enligt polisanmälan.
Rester av bengaliska eldar har hittats i närheten av containern.