Ridklubben måste sälja hästar och höja avgifter

"Ridskoleverksamhetens omfattning anpassas efter antal ridande, lektionspriserna höjs och gruppindelningarna ses över." Det har styrelsen i Strängnäsbygdens ryttarförening meddelat medlemmarna i ett brev.

Foto: Lars Kilström

Strängnäs2019-05-30 05:46

– Sedan i höstas har 20 personer av olika anledningar slutat hos oss, säger Martina Hultén, ordförande sedan tre år.

Vi träffar henne och verksamhetschefen Jane Johansson en både varm och vacker vårkväll vid anläggningen söder om Strängnäs för att höra oss för om nuläget.

En ridskolehäst är redan avyttrad, ambitionen är att sälja två till för att anpassa antalet hästar till antalet aktiva.

Både privatpersoner och andra ridskolor brukar visa intresse vid likartade situationer.

Priserna varierar, men ligger ofta mellan 30 000 och 60 000.

– Det handlar om de summorna även när det blir dags för att köpa in ridskolehästar, berättar Jane Johansson.

I dagsläget finns 200 medlemmar, av dem är 160 regelbundet återkommande och ingår ofta i fasta grupper.

Strängnäsbygdens RF är en ideell förening som bedriver ridskoleverksamhet med anställd och utbildad personal. Styrelsen har därmed arbetsgivaransvar.

Just nu varken försvinner eller tillkommer det medlemmar, men mot slutet av förra året noterades ett rejält minus.

– Det finns varierande orsaker till att medlemmar har slutat, många gör uppehåll och kommer tillbaka till klubben senare. Strängnäs är en hästtät kommun med många olika typer av hästaktiviteter, funderar Martina Hultén och Jane Johansson.

Strängnäsortens ryttarförening får under ett år cirka 40 000 kronor i bidrag från kommunen för lokaler, medlemmar samt aktiviteter. Det meddelar Pia Bohmans på kommunens fritidsenhet.

– När det gäller kostnader måste vi ligga på lägsta möjliga, därför säljer vi av några hästar och justerar avgifterna för lektioner. Men det är å andra sidan inte något vi gjort på länge, säger Martina Hultén.

Under rundvandringen på anläggningen träffar vi även några aktiva ungdomar.

– Jag älskar att rida och började som 4-åring. Hoppning är roligast, säger 15-åriga Emma Hagberg.

Föreningen tillsammans med ungdomssektionen äger de 16 lektionshästarna och har kravet att sköta djurhållningen enligt de lagar och regler som finns.

Inklusive Jane Johansson finns det fem anställda på klubben, som huserat i Malmby (där kommunen äger anläggningen) sedan början av 2000-talet.

– Vi fick flytta från Lunda på grund av motorvägsbygget, berättar Jane Johansson.

Ni trivs bra här ute?

– Ja, möjligheterna är fantastiska. Vi har ett 80 meter långt ridhus, en utebana och en slinga runt anläggningen, svarar hon.

Martina Hultén har svingat klubban i tre år.

– Jag kom i kontakt med klubben sedan jag flyttat till Strängnäs och ville återuppta mitt ridintresse från ungdomen, berättar ordföranden.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om